آخرین مطالب

تاریخ : 1. تير 1394 - 11:04   |   کد مطلب: 396
مسئله ی فرهنگ باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد
گفتگوی خواندنی با نویسنده وبلاگ آبیز، سرزمین طلای سرخ

به گزارش خاوران بلاگ: وبلاگ آبیز سرزمین طلای سرخ یکی از وبلاگ های به روز با مطالبی خواندنی می باشد به همین دلیل بر آن شدیم تا با نویسنده این وبلاگ به گفتگو بنشینیم که در ادامه می خوانید:

با سلام و تشکر از شما به خاطر قبول دعوت و همکاری در این مصاحبه، لطفا در ابتدا خودتون رو معرفی بفرمایید. چند سال دارید و از رشته تحصیلی تون برامون بگین.

به نام برازنده ی نام ها                               کز آغازها داند انجام ها

خداوند عرش و خداوندفرش                      گراینده ی هر دو گیتی به عرش

فروزنده ی عقل و جان و سخن                            برازنده ی این جهان کهن

سپاس و حمد بی کران خدای را که سخنوران ،در ستودن او بمانند وشمارندگان ،شمردن نعمت های او ندانند و کوشندگان ،حق او را گزاردن نتوانند .

و سلام ودرود بی پایان بر رسول خدا و خاندان پاک ایشان،که ارزش خدایی را انگونه که شایسته بود نمایاند

و خدایی که قدرت تعلم اموخت واز بنده اش هیچ دریغ ننمود .

بسم الله الرحمن الرحیم

  علیرضا یاقوتی هستم ، متولد 1369 در آبیز .

سطح تحصیلا ت : کارشناسی رشته ی علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری

-کی وبلاگنویسی رو شروع کردید و به چه دلیل؟ و چرا این نام؟

وبلاگ نویسی من از سال 1391 شروع شد ولی از قبل هم به این کار علاقه داشتم و کم و بیش با سایت های خود ابیز همکاری داشتم و گاها مطالبی را هم برایشان ارسال می کردم تا این که به فکر راه اندازی وبلاگی مستقل افتادم که یکی از دلایل این امر دغدغه ی اجتماعی و فرهنگی ای که داشتم بود . دومین دلیل شناساندن و معرفی بهتر شهرمون یعنی آبیز ، معرفی فرهنگ و اداب و رسوم آبیز و مردمانش ، شناساندن جاذبه های گردشگری و تفریحی ابیز  ، کاستی ها و ضعف ها و نارسایی ها و همچنین بحث توسعه و عمران هر چند در یک جمله ی کوتاه و در قاب تصویر و  چندین مورد دیگر بود .

در مورد نام وبلاگ باید بگم که ابتدا وبلاگی ساخته شد با نام خبری فرهنگی اجتماعی آبیز که دلیل نامگذاری این وبلاگ به این اسم یکی علاقه و گرایشی که به مسائل اجتماعی و فرهنگی داشته و دارم و دوم دغدغه ای که برای این مسائل دارم و این برخاسته از سخن رهبر فرزانه ی انقلاب حضرت ایت الله خامنه ای که فرمودند : فرهنگ آن چیزی است که حاظرم جانم را در راهش فدا نمایم .بود .  هر چند من معتقدم که مشکل فرهنگ در همه ی امورو مسائل  باید از ریشه حل شود و نمیشود با یک عکس یا نوشته ی کوتاه اون هم در فضای مجازی فرهنگ را  نهادینه کرد . و هدف ما فقط تلنگر و یاد آوری است و بس.  ولو اینکه فقط بر یک نفر تاثیر گذار باشد . و دلیل نامگذاری وبلاگ جدید به نام آبیز سرزمین طلای سرخ بعد از قطع شدن بلاگفا و به تبع آن وبلاگ قبلی مان عرق ناسیونالیستی و علاقه و وابستگی شدید نسبت به شهرمون آبیز و بررسی و گوشزد کردن مسائل و مشکلات پیش رو در همه ی حوزه ها و ادامه ی بحث معرفی ابیز ، فرهنگ و مردمانش و  همچنین بحث گردشگری و محصولاتش که مهمترین برنامه ی وبلاگ جدیدمان هست .

- فضای مجازی رو چطور ارزیابی می کنید؟

فضای مجازی از نظر من همانطور که از اسمش پیداست یعنی فضای تولید و تبادل اطلاعات و این یکی از نقاط قوت فضای مجازیست بطوری که انسانها در هر جای دنیا که هستند میتوانند به راحتی و در کمترین زمان و هزینه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از اوضاع و احوال یکدیگر و مسائلی که در دنیای پیرامونشان می گذرد اطلاع یابند . ولی از جهت دیگر وابستگی به این فضا رو هم جایز نمی دونم چرا که یکی از مهمترین مسائلی که جامعه ی ما ومخصوصا خانواده ها درگیرش هستن و گاها باعث اختلافات شدیدی هم میشود ناشی از وابستگی شدید به همین فضای مجازیست که این مورد به همون دغدغه ی فرهنگی و بخصوص مشکلات اجتماعی ای که بیان شد بر می گردد.

-پیشنهادتون به کسانی که تازه قصد ورود به این عرصه رو دارند، چی است؟

پیشنهاد خاصی در این مورد به نظرم نمیرسه چرا که این عرصه در هر جهتی که باشه دارای مزایا و معایب فراوانی هست و هر کسی برداشت مختلفی از این موارد داره . ولی در کل از نظر خودم که با برنامه و کنترل شده وارد این فضا شدم خوبه .

وبلاگ نویسی و اداره یک فضای مجازی چه تأثیری بر زندگی و سطح مطالعات شما داشته است.

خب مسلما سیر در فضای مجازی بدون شک در زندگی  ، در منش و رفتار فردی و اجتماعی میتونه تاثیرات زیادی بذاره که البته از لحظ سطح مطالعات درسته که مفید و خوبه و شما راحت میتونین در کوتاه ترین زمان در هر مورد و موضوعی که برای شما سوال باشه مطالعه داشته باشین ولی همین موضوع از طرفی باعث فاصله گرفتن از کتاب  و فرهنگ کتابخوانی در جامعه میشه . و همین یکی از تاثیرات منفی فضای مجازی میتونه باشه .  

چه برنامه هایی برای ادامه فعالیت خود در فضای مجازی دارید؟

برنامه ی من فقط بیشتر و بهتر کردن مطالب و انعکاس دغدغه و مشکلات مردم در تمامی حوزه ها در فضای مجازی و رساندن آنها به گوش کسانی که باید این دغدغه ها و مشکلات رو بفهمن و درک کنند و اگر هم شد در جهت رفع انها تلاش کنند . می باشد .

وبلاگ شما چه تأثیری روی دیگران داشته و آیا تا بحال بازخوردی رو مشاهده کردید؟

البته این سوال رو باید از مخاطبین پرسید چرا که بنده نمیتونم در این مورد اظهار نظری داشته باشم و اون مخاطبین هستن که بایددر مورد  تاثیرات احتمالی مطالب وبلاگ نظر بدهند . ان شاا.... که این طور باشه ولو یک نفر .

آیا به دیگران هم توصیه میکنید به این فضا وارد شوند؟

در جهت مثبت و در صورت عدم وابستگی و در حد استاندارد بله . ولی در غیر اینصورت خیر . چون تاثیرات منفی آن میتونه باعث بروز مشکلات جدی در اخلاق و رفتار فرد و در نهایت جامعه بشه که بعضا این مورد مشاهده شده .

بیشتر در چه زمینه هایی مطلب می نویسید؟

بیشتر در زمینه های شناساندن مکانهای گردشگری و تفریحی آبیز ، معرفی مردم آبیز و فرهنگ آن ، کشاورزی و محصولات آبیز بخصوص زعفران (طلای سرخ ) که نام وبلاگ جدید به این اسم نامگذاری شده ، یادآوری و گوشزد ، تاکید میکنم یادآوری و گوشزد مسائل فرهنگی ، اجتماعی ، مذهبی و تربیتی در قاب تصویر و جمله ی کوتاه ، همچنین گزیده ای از خبرهای آبیز و در بعضی موارد شهرستان و  زمینه های دیگر

به نظر خودتون بهترین مطلبی که نوشتید کدام است؟

یکی مطلب معرفی شهرزیبای آبیز بود که در اسفند ماه سال گذشته به منظور آشنایی بیشتر مسافران و گردشگران نوروزی و بقیه ی هم میهنان در قالب یک تحقیق جامع از تمامی ابعاد که با همکاری برادرم مهدی آقای یاقوتی نویسنده ی دیگر وبلاگ تهیه شد . که اتفاقا بازخورد خوبی هم داشت که علاوه بر خود وبلاگ در سایت بزرگ منطقه ای به نام آبیز خبر که مربوط به خود ابیز نیز می باشد منتشر شد . دومین مطلب پدیده ی وندالیسم که یک معضل اجتماعی و فراگیر جامعه ی ما هست و بررسی ان در آبیز بود که به نظرم جزء بهترین ها بود و مورد بعدی مربوط به اکثر عکس هایی که از مناظر آبیز و طبیعت و محصولات آبیز در سایت قرار داده میشود البته از نگاه مخاطبین که میتونه بهترین مطالب بوده باشه و چندین مطلب دیگر 

مطالب وبلاگ خود را چطور فراهم میکنید؟

اخبار و مطالب مربوط به خود آبیز رو بیشتر به صورت میدانی و تحقیق کردن و اطلاع شدن از دوستان و اطرافیان و با سیر در جامعه و درون مردم ولی اخبار و مطالب دیگر سایت رو از جمله مطالب فرهنگی و تربیتی و ... رو با سیر در فضای مجازی در دیگر رسانه ها و گلچینی از انها .

بهترین کامنتی که تا بحال برایتان گذاشته اند چه بوده است؟

خب به طور کلی مسلما بهترین کامنت و لطف مخاطبین مربوط به همون مطلب معرفی شهر زیبای آبیز بود که علی رغم تردید زیاد  با استقبال خوبی همراه شد و بهترین و بیشترین کامنت ها را هم در وبلاگ خودمان ، هم در سایت آبیز خبر به خود اختصاص داد .

آیا در شبکه های اجتماعی هم فعالیت دارید و فضای اون هارو چگونه میبینید؟

خیر علاقه ای به فعالیت در این شبکه ها ندارم

در شبکه های موبایل از جمله تلگرام، وایبر و لاین چطور؟

متاسفانه . خیر

دست به قلمتان چگونه است؟

به نظرم باید خوب باشه و کیفیت نویسندگیم بیشتر بستگی به شرایط خاص داره ، شرایطی مثل وقت و زمان ، موضوع مورد بحث ، مهم و پیچیده بودن و یا عدم بروز مشکلات در موضوع و ....  . و همکاری من بیشتر بستگی به همین مواردی که اشاره شد ، دارد  . البته با توجه به علاقه ای که به این امور دارم در حد توان و در صورت نیاز همچنین در صورت داشتن شرایطی همچون عدم تناسب زمانی و مکانی با شغل فعلی خودم آماده ی همکاری با شما و حتی بقیه ی پایگاههای خبری و تحلیلی و سایت ها می باشم .

اهل مطالعه هم هستید؟

همون طور که در مطالب قبلی اشاره شد اکثر مطالعات من بعد از اتمام دانشگاه در فضای مجازی و اینترنت صورت میگیرد و متاسفانه مطالعات کتابی من کم شده است .

اگه بخواهید به مسئولین فرهنگی استان پیشنهادی بدهید چه می گویید؟

البته من خودم رو در حد این نمیدونم که بخوام به مسئولین پیشنهادی بدم چرا که به احتمال زیاد دغدغه های روزانه ی مردم و همچنین مسئله ی فرهنگ مورد توجه مسئولین فرهنگی ما بوده و خواهد بود ان شاا...  و طبق معمول در هر امری اعم از فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و ... نیاز به حمایت مسئولین مطرح است و توجه به این مسائل و مشکلات جامعه و رفع آنها هم نیاز به همین همکاری و حمایت مسئولین دارد . که اگر این حمایت ، همکاری و تعاون بین مسئولین و فعالان فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و مردم  بیشتر و بهتر شود ، جامعه ای شاداب ، پویا و سالم خواهیم داشت .  

حرف آخر؟

در پایان از نظر لطف شما به وبلاگ آبیز سرزمین طلای سرخ و مطالب آن صمیمانه سپاسگزارم و همچنین از دعوت و مصاحبه و وقتی  که در اختیار بنده قرار دادید تشکر میکنم . و در اینجا جا دارد خسته نباشید ویژه  عرض کنم به  برادر خوبم جناب مهدی آقای یاقوتی نویسنده ی دیگر وبلاگ که در این امر با من همکاری زیادی دارند  و آرزوی سلامتی برای ایشان ، شما و سایر همکارانتان در خاوران بلاگ را دارم .

مجددا ازاهمیت شما به فعالان عرصه ی رسانه تشکر می کنم .

خدایا چنان کن سرانجام کار      تو خشنود باشی و ما رستگار

 

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه‌ها

سلام. پیروز باشید فقط جناب یاقوتی لطفا در وبلاگ خود به مخاطبینتان بیاموزید که ورود به فضای سبز (چمن)بی فرهنگی محض است بویژه برای عکس گرفتن!!!!
امیدوارم همیشه شاد موفق باشی علیرضا جان.
سلام وعرض ادب از وبلاگ شما بازدید شد برای شما وهمه جوانان عزیز منطقه زیرکوه آرزوی موفقیت دارم .

دیدگاه شما